Mol Serbia je deo jedne od vodećih kompanija kada je reč o nafti, ali i zelenoj energiji u regionu, Mol Grupe čije sedište je u Budimpešti. Pored poslovnih aktivnosti u Srbiji, Mol Grupa u svom portfoliju ima tri rafinerije i dva petrohemijska postrojenja, uz integrisano upravljanje lancem snabdevanja u Mađarskoj, Slovačkoj i Hrvatskoj, dok poseduje mrežu od gotovo 2.400 benzinskih stanica u 10 zemalja u Centralnoj i Jugoistočnoj Evropi.
Istraživačke i proizvodne aktivnosti kompanije MOL podržane su sa više od 85 godina iskustva u oblasti ugljovodonika i 30 godina u ubrizgavanju CO2. Trenutno, postoje proizvodne aktivnosti u osam zemalja i istraživačke u devet zemalja.
Prethodnih godina dosta smo čitali o ažuriranoj strategiji kompanije SHAPE TOMORROW, koja definiše diversifikaciju poslovanja koje Mol Grupa sprovodi, a koja se tiče, između ostalog, obavezujućeg obećanja da kompanija dostigne neutralnost po pitanju ugljenika do 2050. godine. Na tom putu kompanija se ozbiljno bavi razvojem i implementacijom različitih tehnologija koje dovode do održivih rešenja i posebnu pažnju posvećuje otpadu i tehnologijama cirkularne ekonomije.
„U 2016. smo bili jedni od prvih u industriji nafte i gasa koji su najavili da će se diverzifikovati od fosilnih goriva i postepeno se razvijati u petrohemiji i potrošačkim uslugama. Osam godina idemo u istom pravcu, ali moramo uzeti u obzir da su poslednje godine donele radikalne izazove i promene u energetskoj industriji. Ciljevi održivosti postali su ambiciozniji, dok je potražnja za fosilnim gorivima i dalje velika. Uvek tražimo pametna rešenja. Idemo napred na trezven, pragmatičan način, omogućavajući tranziciju zelene energije, dok beskompromisno garantujemo sigurnost snabdevanja energijom i konkurentnost naše kompanije. To znači da ćemo, pored naših tradicionalnih poslovnih aktivnosti, koristiti zelenu energiju da našu kompaniju, a samim tim i ceo region Centralne Evrope, učinimo održivijim, samodovoljnim i konkurentnijim. Stvaramo vrednost od otpada, pokrećemo cirkularnu ekonomiju i dodatno ojačavamo sigurnost snabdevanja“ rekao je Milenko Janković, direktor kompanije Mol Serbia.
Fabrika MOL Grupe u Sasalombati je krajem leta započela proizvodnju i predstavlja najveću fabriku zelenog vodonika u Centralnoj i Istočnoj Evropi. Ova fabrika ima kapacitet od 10 megavata i koristi energiju iz obnovljivih izvora za razlaganje vode na vodonik i kiseonik, i proizvodi 1.600 tona čistog, ugljenično-neutralnog zelenog vodonika godišnje, koji se koristi za proizvodnju goriva. Prema planovima MOL Group, uskoro će se isti koristiti direktno i u sektoru transporta. Tokom procesa ne nastaju zagađujući nusproizvodi, a fabrika zapravo proizvodi 8-9 tona čistog kiseonika po toni vodonika.
Na ovaj način postrojenje će smanjiti emisiju ugljen-dioksida rafinerije Dunav za više od 25.000 tona godišnje, što je ekvivalent godišnjoj emisiji ugljen-dioksida za otprilike 5.400 prosečnih automobila i time ozbiljno napredujemo na našem putu ka ugljeničnoj neutralnosti.
Kompanija stavlja veliki fokus na obnovljiva goriva, zeleni vodonik, biometan i geotermalnu energiju, podržava pametnu energetsku tranziciju kojom ubrzava održivost i obezbeđuje snabdevanje regiona energijom. Kompanija MOL će potrošiti više od četiri milijarde dolara na zelene investicije do 2030. godine sa ciljem da region učini održivijim, samodovoljnim i konkurentnijim.