Mirko Pejanović otvoreno: “I dalje živimo u socijalnim nevoljama, ekonomski napredak nije čemu…”

Na pitanje kako ubrzati evropske integracije, Pejanović kaže da su kod nas parlamentarna tijela usporeno radila.

Akademik Mirko Pejanović u emisiji “7Plus” sumirao je prošlu godinu u kojoj su se nizale važne teme i donosile važne odluke.

Napravili smo mali pomak na evropskom putu, na onom ka NATO-u nismo skoro nikakav, a društvene i socijalne prilike nisu ni bolje ni lakše.

On misli da je kad je riječ o globalnim kretanjima u Evropi i svijetu, godina bila jako nepovoljna i teška.

“Rat u Ukrajini, velika stradanja Palestinaca na Bliskom Istoku… Ali što se tiče Bosne i Hercegovine, živjeli smo u miru, i dalje živimo u socijalnim nevoljama jer ekonomski napredak nije čemu. Plaće su male, životni standard nizak. U odvijanju procesa integracije u Evropsku uniju idemo korak naprijed, pa dva koraka nazad, a što se tiče euroatlanskih integracija, postoji velika namjera i rad u našim Oružanim snagama za sve što znače i pripreme za NATO integraciju. Na kraju, u ovoj godini visoki predstavnik je uspio na dva segmenta uspješno djelovati. Jedan je zaustavljanje antidejtonskih i protivustavnih radnji od strane NSRS, a drugi je da je presjekao tu agoniju, koju smo svi teško primali, naše Nacionalne i univerzitetske biblioteke i predložio mjere i uveo zahtjeve koje će dovesti do boljeg rješenja, i tu nije stala produkcija izdavaštva u BiH”, osvrnuo se Pejanović.

Dotakao se i Evropskog puta Bosne i Hercegovine, koji je goruća tema. On ističe da tu nema nekog opisa stanja, te da je moguće samo da je ta vrsta politike došla do zida i zaustavlja samu sebe.

“Visoki predstavnik je imao mnogo strpljenja i iščekivao, ali je ovo izravno kršenje Dejtonskog sporazuma i nagrizanje ustavnog i političkog poretka u BiH, blokade institucija, zaustavljanje procesa integracije… Sve to skupa ne može biti posmatrano mirno. Visoki predstavnik sigurno zajedno sa demokratskim snagama i parlamentarnom većinom, dijelom koji može da djeluje i na to utječe i zaustavi kako bi se se proces integracije u EU nastavio”, kaže.

Na pitanje kako ubrzati evropske integracije, Pejanović kaže da su kod nas parlamentarna tijela usporeno radila.

“Doduše NSRS je nadirući na institucije, uvođenjima blokada… imali su stalna zasjedanja, a Parlamentarna skupština je imala aktivnosti, ali ne dovoljno. Sve socijalističke zemlje koje su prolazile proces integracije u EU, a pogotovo nakon dobivanja statusa kandidata i izvođenja pregovora za članstvo, sve zemlje su imale povećanu aktivnost parlamenata i donosili su se zakoni kojima se preuzimala evropska pravna stečevina. Mi smo već dobili odluku ove godine, tj. prošle za otvaranje pregovora, još se čeka datum. Naš Parlament mora izmijeniti potpunu dinamiku rada i nadati se da će do tog doći”, mišljenja je akademik.

Kada je riječ o NATO putu Bosne i Hercegovine, on se nada da bi to moglo također biti na pomolu.

“Integracija BiH u NATO savez je nešto što se ne može odbiti, može se usporavati. Važne su i NATO integracije kao i evropske. Sutra kad bi uveli referendum građana i pitali ih žele li da budu u NATO savezu, suvišno je i postaviti pitanje da li bi izostala podrška građana – ne bi. Ne bi ni u RS-u. A zašto? Kad su NATO snage u borbenom poretku ušle u BiH, zna se da ni jedan njihov vojnik nije stradao. Građani su željeli mir. Svi građani osim otuđene političke i korumpirane elite, i elite koja se stavila u službu tuđih interesa žele mir i živjeti u miru. A garanciju za mir i sada daju snage NATO-a, jer su tu u obliku EUFOR-a. To je nešto što treba ubrzati i vjerovatno će se ubrzati sa integracijom u EU”, govori Pejanović.