Kako je oporavak ekonomije od posljedica pandemije prilično spor, investitori se okreću investiranju u sigurnije oblike aktive, poput plemenitih metala, ali i kriptovaluta koje su i nastale tokom posljednje ekonomske krize 2009. godine.
Međutim, dok su cijene zlata i srebra vrtoglavo rasle proteklih mjeseci, platina je zaostajala. Jedan od ključnih razloga je taj što se više koristi u industriji od ostalih metala, najviše za proizvodnju nakita, piše CNN Business. Platina je i ključna komponenta katalizatora u automobilima koji se koriste za smanjenje emisije ispušnih gasova. Tako je pad prodaje automobila širom svijeta, zajedno s porastom kupovine električnih vozila, naštetio potražnji za platinom, prenosi Klix.
Međutim, pojedini stručnjaci smatraju da je platina sada spremna za održivi povratak. Nakon što je krajem marta cijena platine po uncu iznosila tek 600 dolara, sada se cijena povećala na 840 dolara.
Predsjednik Sistema federalnih rezervi SAD-a (FED) Jerome Powell nagovijestio je da će Centralna banka vjerovatno zadržati kamate na nuli još nekoliko godina, što bi trebalo umanjiti vrijednost dolara.
Stoga, kako kaže prodavač zlata Ed Moy, investitori bi mogli ponovo pohrliti prema alternativnoj imovini poput platine.
Pad vrijednosti dolara utjecat će na porast potražnje za svim metalima, ali platina ima puno više prostora za sustizanje zlata koje se trenutno kreće oko 1.850 dolara po unci. Will Rhind, izvršni direktor kompanije GraniteShares, kazao je da je platina trenutno izuzetno potcijenjena u poređenju sa zlatom, što će se promijeniti u skorije vrijeme.
Stručnjak za plemenite metale Everett Millman ističe da su cijene platine 50 posto ispod prosjeka u odnosu na proteklu deceniju. Ipak, potražnja za platinom mogla bi se povećati kada proizvođači shvate da je ovaj metal puno jeftinija alternativa paladiju, a koji sada košta više od 2.200 dolara po unci. Više proizvođača stoga bi se moglo prebaciti na platinu.