Ono što je bilo sasvim očekivano da se dogodi odmah nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, ostvarilo se tek nakon skoro tri decenije – održani su prvi izbori u Bosni i Herecgovini na kojima nisu mogli učestvovati presuđeni ratni zločinci.
Ovakva zabrana je uslijedila nakon što je visoki predstavnik prihvatio, prije svega udruženja “Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa” i Udruženja žrtava i svjedoka genocida, te u Članu 1.7b Izbornog zakona naveo:
“Nijedna osoba koja je osuđena od strane bilo kojeg međunarodnog ili domaćeg suda za zločin genocida, zločine protiv čovječnosti ili ratne zločine ne može se kandidovati na izborima niti obavljati bilo koju izbornu, imenovanu ili drugu dužnost.”
Dakle, konkretno, ratni zločinci su izbačeni iz izbornog procesa i nakon tri decenije spriječeno je da presuđeni ratni zločinci kreiraju sudbinu bosanskohercegovačkog društva.
Ove izmjene Izbornog zakona dale su konkretne rezultate: u Bratuncu i Prijedoru su iz biračkih odbora uklonjeni osuđeni ratni zločinci, a presuđeni ratni zločinac Fikret Abdić, neprikosnoveni vladar Velike Kladuše, ostao je bez mogućnosti da se kandiduje za načelnika ove općine.
To je do sada i najveći uspjeh izmjena Izbornog zakona – ne samo da je Fikretu Abdiću onemogućeno da se kandiduje, već je njegovim izostankom i njegova stranka, Laburistička stranka, marginalizirana.
Trebalo je skoro trideset godina upornog ukazivanja na činjenicu da nam sudbinu kroje ratni zločinci.
Ovo je samo početak uklanjanja iz javnog i političkog života onih koji su svoje ruke ukaljali najtežim ratnim zločinima, i, nažalost, ovo nije kraj jednog procesa, jer, ostaju negatori, ostaju oni kojima su presuđeni ratni zločinci jedina šansa da ostanu na vlasti.
Jedino što znaju i na čemu temelje svoju političku karijeru jeste podizanje tenzija kroz negiranje presuda i veličanje presuđenih ratnih zločinaca.
Pokrenut ćemo i inicijativu da i oni koji negiraju presude – negatori međunarodnih sudova – imaju isti tretman kao i presuđeni ratni zločinci, te da im se zabrani kandidovanje na političkim izborima i obavljanje državnih funkcija.
Vrijeme je da međunarodna politika izjednači negatore zločina s ratnim zločincima.
Sjećamo se i pamtimo istup Milorada Dodika koji je pred političkim predstavnicima, koji nisu Srbi, opsovao genocid i prošao nekažnjeno. Ratni zločin ne zastarijeva, ali ni negacija zločina ne smije biti izostavljena iz procesa.
Zato poruka svima onima koji negiranjem preuzimaju ulogu ratnih zločinaca: “Okanite se ćorava posla!” Jer ćemo i negatorima onemogućiti ono što smo onemogućili zločincima.
STOP negiranju genocida i drugih ratnih zločina.